LEANO.cz

Horečka může být život ohrožující stav!

Každý jsme jí někdy měli, minimálně jako miminka, což už si nemůžeme pamatovat. A kupodivu je to dobře, protože horečka je defakto obranný mechanismus našeho těla, jak nás chránit před infekcí a patogeny. Nicméně jak se píše v nadpise, například u starších lidí, u nemocných nebo u dětí může mít i fatální následky, a proto si přečtěte pár tipů, jak se horečky zbavit, kdy se jí začít zbavovat a kdy vyčkávat a kdy je třeba už nezbytné vyhledat lékařskou pomoc.

Horečka může být život ohrožující stav!

Co je horečka

Horečka, latinsky febris, je stav organismu, kdy jeho tělesná teplota je vyšší než obvykle. Což může být u každého jedince poměrně individuální, teplota těla závisí na celkovém aktuálním stavu člověka, stáří, u žen na fázi menstruačního cyklu a mění se třeba i v průběhu dne (nejnižší bývá po ránu, s přicházejícím večerem stoupá). Za proces termoregulace je zodpovědná část mozku, která se nazývá hypotalamus.
U člověka se za horečnatý stav považuje teplota vyšší než 38 °C (záměrně píšu u člověka, neboť u zvířat jsou hodnoty jiné, zpravidla fyzicky menší teplokrevní živočichové mají vyšší teplotu i tepovou frekvenci než větší druhy). Za běžnou tělesnou teplotu považujeme hodnotu 36,5 °C, zvýšená teplota je od 37 °C do 38°C.
Příznaky horečky jsou celkem snadno rozpoznatelné – horká kůže, pocení, zrychlený dech, zrychlený tep, nevolnost, slabost, únava, při vyšších teplotách (nad 41 °C) zimnice, mezi 41-42 °C se objevuje bezvědomí, těžká dehydratace, halucinace a při tělesné teplotě nad 42 °C dochází k selhání organismu a nastává smrt.

Příčiny horečky

Prvně je nutné říct, že horečka sama o sobě není nemoc, ale pouze obranná reakce organismu na infekci a tedy je jen příznakem jiného problému nebo nemoci. V podstatě nám pomáhá zvýšit rychlost a sílu imunitní odpovědi a omezuje množení některých patogenů. Přesto je pro pacienta velmi vysilujícím a náročným procesem, proto vyžaduje klid na lůžku a odpovídající péči.
Nejčastěji se objevuje při nachlazení, chřipce, jako reakce po očkování (hlavně u dětí), u zánětlivých onemocnění, v pooperačních stavech, po nadměrném slunění, po podání některých léků, po úrazech apod.

Jak léčit hoečku?

Jak již bylo řečeno výše, tento stav je nám v počátku ku prospěchu a neměli bychom ho hned v počátku zastavovat. U zdravého dospělého jedince platí, že horečku do 38,5 °C není po dobu dvou dní nutné snižovat, jen být v klidovém režimu a dát tělu čas na boj s infekcí. Režimová opatření mimo jiné samozřejmě zahrnují zvýšený pitný režim cca o 20 % (čaj, voda, minerálka, iontový nápoj – např. Kulíšek na Lekarna.cz), zvýšený energetický příjem (což je někdy těžké, člověk nemá chuť jíst) cca o 10 % - aby tělo mělo energii na boj s infekcí.

chřipka
Poté přichází na řadu studené zábaly (celé tělo nebo jen končetiny, podpaží a vždy čelo), chladná sprcha, po ní pocení pod peřinou (pocení podporuje např. lipový čaj – více například v článku o léčivých čajích). Také se doporučuje silný kuřecí vývar, především u horečky z nachlazení a chřipky.

Jaké volit lék na horečku?

Poté přichází na řadu farmakoterapie, abychom předešli zbytečnému vyčerpání. Na snížení teploty se podávají léky na bázi tří účinných látek:
PARACETAMOL – podává se v intervalu 4-6 hodin, známí zástupci jsou klasický Paralen nebo Panadol. Prodává se v různých formách (čípky, sirupy, tablety) i v různých silách (Rapid apod.), často se dává dětem, těhotným, alergikům, astmatikům, lidem s chronickým onemocněním žaludku a dvanáctníku a lidem se zvýšenou krvácivostí
IBUPROFEN – minimální interval je 6 hodin, má taky všechny možné formy i síly, tlumí i samotný zánět a bolest (např. Ibalgin, Ibuprifen, Brufen apod.)
KYSELINA ACETYLSALICYLOVÁ – např. Acylpyrin a Aspirin, tyto mohou být velmi nebezpečné při podání u osob mladších 16 let (může nastat otok mozku, tzv. Reyův syndrom) a nejsou vhodné pro pacienty se zvýšenou krvácivostí či žaludečními vředy

Kdy volat lékaře při horečce?

Určitě buďte velmi opatrní u dětí (čím menší, tím větší riziko), u seniorů, u chronicky nemocných. Dále neváhejte, pokud se na kůži objeví jakékoliv zarudnutí, pokud teplota neklesá ani po podávání léků, pokud se objeví febrilní křeče (u malých dětí se doporučuje volat sanitku než jet svépomocí do nemocnice), pokud horečku doprovází bolesti.

DOPORUČUJEME
Karta výhod Dr. Max

Klientská Karta výhod Dr. Max - jak ji získat a věrnostní program

Vlasové hnojivo recenze po 2 měsících používání

Vlasové hnojivo recenze

BENU léková karta, bonusy

BENU léková karta – bonusy, kupóny a jak ji získat

Jak přestat kouřit

13 tipů, jak přestat kouřit

Jak se zbavit bolesti zad a jak bolesti účinně předcházet

Jak se zbavit bolesti zad a jak bolesti účinně předcházet

Co pomáhá na vypadávání vlasů?

Co pomáhá na vypadávání vlasů?