Taková ta klasika – když vám není dobře, ať už jde o zažívání, nachlazení, chřipku, zánět močového měchýře či špatnou náladu – často jako první saháte po čaji. Možná instinktivně, možná ze zvyku nebo jste to prostě někde viděli…anebo jednoduše víte, že čaj skutečně léčí a pomáhá na mnoho neduhů. Asi vás nespasí a nevyléčí stoprocentně, ale rozhodně může s lecčím pomoc a věděli to už naši předkové, kteří měli při potížích k dispozici především bylinky. Pojďme se podívat, s čím vším se můžeme obrátit na tento blahodárný teplý nápoj a kde podobné čaje sehnat – pokud si tedy nevedete bylinkovou zahrádku sami doma.
Především díky antioxidantům, které obsahuje. Tyto látky zpomalují proces stárnutí buněk, mají antibakteriální a antiseptické účinky, pomáhají tím tělu bránit se nemocím srdce, mrtvici, vzniku trombů i rakovinovému bujení. A prý dokonce zlepšují odpověď těla na inzulín, čímž pomáhají bránit vzniku cukrovce druhého typu.
Čaj rovněž zlepšuje imunitní systém (hlavně kvalitní zelený, snižuje otoky a podporuje odvodnění organismu), může být prevencí osteoporózy (díky obsaženým fluoridům a minerálům).
Mimo jiné má čaj vynikající stimulační schopnost (kombinace kofeinu a teinu) – nabudí a pomáhá s koncentrací (např. MatchaTea), dodává energii. Zároveň teplo a rituál sám o sobě uklidňuje vaše nervy, nemluvě o bylinných čajích sloužících přímo k uklidnění nervů.
Samozřejmě není čaj jako čaj…a taky by byla škoda zabíjet jeho blahodárné účinky přidáváním cukru nebo mléka. To už je spíše na chuť a pro radost než pro léčebný efekt.
Máta peprná – skvělá na zažívací potíže (křeče, plynatost), průjmy; ale i při nachlazení, bolestech hlavy. Doporučuje se při astmatu, pro lepší zdraví dutiny ústní, mírní akné a jiné kožní potíže.
Meduňka – nejlepší čaj je z čerstvých listů; má velmi uklidňující a tlumivé účinky, podporuje psychiku a dobrý spánek, zlepšuje trávení (proti zvracení v těhotenství) a pomáhá v horečnatých stavech.
Mateřídouška – doporučuje se při všech druzích infekcí (záněty dutin, bronchitida záněty uší…), dále při kašli a zahlenění, někomu pomáhá od bolesti.
Šalvěj – známá také jako babské ucho z filmu Saxana. Skvělý pomocník při zimním nachlazení; dezinfikuje, pomáhá s pocením a ulevuje od bolesti v krku (lze i kloktat).
Zázvor – opět první pomoc při nachlazení všeho druhu, zázvor nejen prohřívá, ale rovněž vás v kombinaci s medem a citrónem skutečně brzy postaví na nohy. Nejlepší je odvar z čerstvého zázvoru.
Anýz – vynikající pro žaludeční poruchy, nevolnost, kašel, nachlazení, bolestivé křeče v menstruaci a plynatost.
Heřmánek – má relaxační účinky, opět napomůže s křečemi a trávicími problémy, vynikající proti zánětům i artritidě. Obklad se doporučuje při spáleninách, odvar pro krásu vlasů (zesvětluje a brání nadměrnému maštění).
Rozmarýn – výtečný antioxidant, používá se při nespavosti, nechutenství, nadýmání. Uklidňuje mysl a vnitřní napětí, zvyšuje krevní oběh.
Lipový květ – snižuje teplotu vyvolanou nachlazením a chřipkou, je uklidňující – pomáhá usnout a zmírnit stresové bolesti hlavy.
Květ černého bezu – opět pomáhá při nachlazení, chrapotu, kašli a horečce (zdá se že na to fungují snad všechny bylinky!), má jemný močopudný efekt, regeneruje jaterní buňky a detoxikuje
Šípky – skvělý pro posílení imunity (vysoký obsah vitamínu C), detoxikuje.
Maliník – známý hlavně v těhotenství – usnadňuje porod (připravuje porodní cesty a vyvolává kontrakce), doporučuje se pít 4-6 týdnů před termínem a naopak nedoporučuje v počátku těhotenství. Jinak se doporučuje při horečnatých a virových onemocněních.
Hloh – podporuje především zdraví našeho srdce a kardiovaskulárního systému (arytmie, vysoký krevní tlak, činnost a prokrvení myokardu), pomáhá při depresích a úzkostech – v obou případech se doporučuje jeho dlouhodobé a nepřerušované užívání.
Kopřiva – skvělá pro zdravou a krásnou hřívu na vaší hlavě (posiluje vlasy a brání vypadávání – vnitřně jako čaj i zvnějšku na oplachování umytých vlasů). Podporuje metabolismus, činnost žláz, čistí krev, léčí revma a tlumí bolest kloubů, všeobecně je to dost všestranná bylinka.
List senny – používá se při zácpě, má silný projímavý účinek a nedoporučuje se dlouhodobě.
Konopí – čaj se používá pro snížení chronické bolesti, při zánětu, stresu, úzkosti, depresi, bolesti hlavy, křečích a poruchách trávení.
Echinacea – je známá svým silným účinkem na imunitu a snižuje záněty v těle.
Pampeliška – podporuje močení, detoxikuje tělo, snižuje krevní tlak a pomáhá na problémy se špatným viděním. Doporučuje se na doplnění železa v těle.
Tymián – zklidňuje žaludek, tlumí bolest hlavy a opět se hodí při nachlazení a horečkách.
Rakytník – obsahuje mnoho vitamínů, podporuje imunitu – zejména v boji s infekcí a zánětem, podporuje krevní oběh, napomáhá k hojení sliznice průdušek a plic.
Tak! Jak vidíte, účinky bylinek se hodně prolínají, v lecčem mají stejný efekt, a proto se často míchají do čajových směsí určených na konkrétní potíže – zažívání, nachlazení, močové cesty, paměť, imunita, klouby, relax a antistres, spánek, podpora hubnutí a mnoho dalšího. A to jsem zde vyjmenovala jen takové ty nejznámější byliny! Jsou jich stovky.
Takže co nejdříve projeďte eshop nějaké internetové lékárny (DrMax, Benu, Pilulka, Lekarna.cz aj.) a udělejte si doma železnou zásobu, protože čaje se nekazí a jak vidíte, hodí se denně a pro každou příležitost. Mimo jiné tím značně podpoříte svůj pitný režim, což oceníte na mnoha frontách.