O mnoha sladidlech jste se mohli již dočíst v některém z našich článků zde na webu leano.cz. A stále je spoustu alternativ, jak obejít klasický rafinovaný cukr, který je tolik na pranýři (a myslím, že právem). Sladká chuť je příjemná a celkem návyková a nemyslím si, že by se měl omezovat jen v případě lidí s nadváhou a obezitou. Co je tedy xylitol a erythritol za sladidla? Jsou bezpečná? Mají méně energie než klasický cukr? Podíváme se na ně více zblízka.
Říká se mu březový nebo dřevný cukr, chemicky se jedná o polyalkohol, neboli alkoholový cukr. Xylitol je přírodní sladidlo (dříve se vyráběl z březového dřeva), které se běžně vyskytuje v ovoci a zelenině (švestky, maliny, jahody, kukuřičné plevy, oves), ale tvoří se denně i v lidském těle (vyrobíme cca 15 g za den).
V potravinářství ho najdeme pod označením E967. Chutí i vzhledem je velmi podobný klasickému cukru, proto je velmi oblíbený a používá se jako nízkokalorické sladidlo (ale i jako plnidlo, zvhlčovadlo a stabilizátor) do žvýkaček, cukrovinek, zmrzlin, čokolád, marmelád, bonbónů i zubních past. Má cca o 40 % méně energie než cukr a jeho příjem neovlivňuje téměř vůbec hladinu krevního cukru ani vyplavení inzulínu, takže je do jisté míry vhodný i pro diabetiky.
Jeho výhodou je velmi dobrý vliv na zdraví ústní dutiny a vysoká prevence proti vzniku a šíření kazů, pomáhá remineralizovat sklovinu. Na jazyku má mírně chladivou, příjemnou chuť (proto zubní pasty a žvýkačky).
V běžných dávkách se považuje za zcela neškodný, ve větším množství má projímavý účinek. Jako každé sladidlo se nedoporučuje pro malé děti a POZOR – pro psy je toxický až smrtelný, neboť jim jeho požití způsobí těžkou hypoglykémii…naštěstí psům nedáváme žvýkačky, že?
Takže xylitol bych uzavřela s tím, že pokud nejste pes a chcete si osladit život s menšími výčitkami z množství přijatých kalorií, ok, směle do toho!
I v tomto případě se jedná o alkoholový cukr, přírodní sladidlo. Běžně se vyskytuje v některých druzích ovoce. Vyrábí se přirozenou fermentací glukózy za použití nepatogenních kvasinek Moniliella pollinis nebo Trichosporonoides megachilensis. Následně probíhá filtrace, krystalizace a sušení.
Zajímavý je svou téměř nulovou energetickou hodnotou, nulovým glykemickým indexem a sladivostí jen o pouhých 30 % nižší, než má klasický cukr. Tomu je mimochodem vzhledově velmi podobný (bílý krystalický prášek). V těle se neštěpí a vyloučen je tedy močí téměř v totožné podobě, ve které vstoupí. Jeho absorpce probíhá poměrně rychle už v tenkém střevě – není tedy zodpovědný za nadýmání. V potravinách ho najdeme pod označením E 968.
Nezvedá hladinu inzulínu, je tedy vhodný i jako sladidlo pro diabetiky. Všeobecně u nás i ve světě je považován za naprosto bezpečný a bez nežádoucích účinků. Naopak může mít pozitivní vliv nejen na vaší hmotnost, ale také podporuje zdraví vašich zubů, protože není fermentován ústními bakteriemi.
Opatrná bych byla při podávání u dětí a těhotných, případně kojících – byť je shledán jako naprosto bezpečný, je to rafinovaně vyrobený prášek. Pro zdravé dospělé super! Ve velkém množství může způsobovat průjem.
Koupit se dá ve formě prášku, granulí nebo roztoku, tepelná úprava není problém. Zkusit můžete například produkt AllnatureErythritol 200 g na eshopu Drmax.cz za milých 119 Kč.