Neprojevuje si u vás nedostatek vitamínu D? Víte, že ho můžete mít nedostatek i v letním období? V jakých potravinách ho najdete, příznaky nedostatku, jak ho spolehlivě doplňovat a mnoho dalšího se dočtete v dnešním článku o důležitém vitamínu D.
Další mikronutrient, nebo-li prvek, jehož účinek je patrný již při velmi malých dávkách, je tzv. antirachitický vitamín D, zvaný též kalciferol. Byť žijeme v době, kdy máme všeho absolutní dostatek až přebytek, většinou kvůli snížené kvalitě potravin, jejich skladováním či transportem apod., nemáme moc šancí pokrýt potřebu vitamínu D pouze stravou.
Doplňky stravy jsou u mnohých na černé listině kvůli různým pochybným obchodníkům, jejichž služby jsou postaveny převážně na neodbytném prodeji různých zázračných doplňků. Pojďme si ale říct, co se děje, když nám právě třeba zmíněný vitamín D chybí, jak ho lze snadno suplementovat a kam zabrousit na ověřené doplňky stravy, které opravdu fungují a nestojí majlant.
Vitamín D je vlastně jen souhrnný název pro skupinu steroidních hormonálních prekurzorů, hromadně označovaných jako kalciferoly. Ty jsou výchozí látkou pro syntézu hormonu zvaného kalcitriol, který je zodpovědný za metabolismus vápníku a hořčíku. Vitamín D ovlivňuje na 200 reakcí v těle člověka a nachází se ve všech buňkách i tkáních. Patří mezi vitamíny rozpustné v tucích.
Předávkování je bohužel možné, vede k hyperkalcémii a může končit i smrtí! Nehrozí ze slunce, pouze při umělé suplementaci. Při vysokých dávkách může dojít ke kalcifikaci měkkých tkání, narušení správného růstu a poškození ledvin; projevit se může zvýšenou žízní, častým močením, nevolností a zvracením. Proto se vždy držte dávkování vitamínu D podle výrobce.
Vlivem souvisejícího nedostatku kalcia a magnézia se projeví jako svalová slabost a ztuhlost, zvýšená citlivost k infekcím, u dětí potom dochází k projevům roztěkanosti, dráždivosti, zvýšenému pocení a nechuti k jídlu. V akutním případě se projeví jako křivice (rachitis) u dětí, osteomalácií či osteoporózou v dospělosti a stáří. Navenek je pak zřetelná deformace kostry a obloukovité zahnutí končetin.
Nedostatkem trpí hlavně kojenci, staří lidé, dále potom vegetariáni, lidé, kteří nechodí moc na slunce, alkoholici, epileptici, lidé s nemocemi jater, ledvin, nebo lidé s poruchou absorpce tuků. Nepatříte do ohřozené skupiny? Podívejte se na velký výběr vitamínů D z lékáren na Leanu.
Suplementovat vitamín D můžeme ve formě tabletek, oleje, kapek i třeba spreje. Zárukou dobré kvality za dobrou cenu máte při nákupu v lékárnách. Nyní můžete navíc nakupovat levnější v online lékárnách za nížší internetové ceny.
Například v internetové lékárně Pilulka.cz můžete nakoupit oblíbený tekutý vitamín D na bázi oleje či kapky Generica. Jiné lékárny, jako Dr. Max eshop zase nabízí oblíbený produkt Terezia Vitamin D3 BABY či tabletky Vitamin D3 2000 I.U. za velmi výhodné internetové ceny!
Známe vitamín D2, neboli ergokalciferol, který je rostlinného původu a vitamín D3, čili cholekalciferol, jenž je původu živočišného. D3 vzniká v lidské kůži vlivem slunečního záření (UVB) z provitamínu, který je derivátem cholesterolu. Oba dva jsou primárně biologicky neaktivní a aktivizují se pomocí několika dalších chemických reakcí v játrech a ledvinách.
Zdrojem je především právě již zmiňované UVB záření, jehož množství je ovlivněno ročním obdobím i zeměpisnou polohou. Nejvíce tohoto záření pochytáme v letních měsících mezi 10. a 16. hodinou. Množství již vytvořeného vitamínu snižuje následná aplikace ochranných krémů, koupel v horké vodě, suchá kůže, velké množství melaninu v kůži, zahalování těla a znečištěné ovzduší.
Výskyt v potravinách můžeme přisoudit nejvíce rybímu tuku (UVB záření proniká i do vody), játrům, vaječnému žloutku, mléku, máslu a masu. Maximum vitamínu D získáme v rámci potravin však jen z masa ryb, naopak z vajec a mléka už jen málo, neboť slepice a skot jsou často chovány v uzavřených prostorech – tedy nikoliv na sluníčku. Některé potraviny jsou dokonce záměrně obohacovány.
Není přesně stanovené, právě proto, že jeho významná část se tvoří v kůži. Obecně platí, že když chodíte pravidelně na slunce a máte pestrou stravu se zastoupením ryb, není potřeba většinou doplňovat.
Navrhovaná denní dávka vitamínu D je stanovena na 5 mikrogramů pro dospělé a 7,5 mikrogramů pro kojence, 10 mikrogramů pro děti, těhotné a kojící ženy.
Závěrem bych to shrnula – odstěhujte se ideálně na Maledivy, kde není nouze o čerstvé rybí maso ani dostatek slunečního záření. Ale bude stačit i dostatečná konzumace právě ryb, všeobecně pestrá strava, zdravý životní styl, nevyhýbat se sluníčku a v zimě využít klidně i kvalitního solária či nakoupit v online lékárně z tepla domova a pořídit vhodný doplněk vitamínu D, než se slunko vrátí v plné síle.
Autor: Sandra Picková, Dis., nutriční terapeut