Moderní doba plná technologií našim očím příliš neprospívá. Znáte umělé slzy? Slyšeli jste již o oční józe nebo oční gymnastice?
Práce na počítači, prohlížení sociálních sítí na telefonu, sledování filmů na tabletu, oblíbené pořady v televizi, rande v kině… našemu zraku dáváme mnohdy pořádně zabrat. Moderní doba plná technologií našim očím příliš neprospívá. A jak se říká: všeho moc škodí. Zdraví máme jen jedno, respektive zrak máme jen jeden, proto bychom o něj měli řádně pečovat.
V tomto článku si ukážeme, jak správně dodržovat zrakovou hygienu. Není to nic složitého. Představíme vám pár zásad, jak pečovat o svůj zrak, čemu se vyvarovat či na co se zaměřit. Stačí o tom jen chvíli přemýšlet a vnést do života „pravidla“, která vám pomohou od unavených očí.
Jak se takové unavené oči projevují? Jsou mnohdy zarudlé, oči pálí a při mrkání řežou. Jen pohled do světla vám nedělá dobře. Poté se objeví slzy a samozřejmě unavené oči může doprovázet i bolest hlavy. Je možné, že se vám krátkodobě zhorší zrak. Objevují se mžitky před očima, dvojité vidění a sníží se zraková ostrost.
Dalšími příznaky unavených očí může být pocit cizího tělesa v oku, tlak, špatná snášenlivost světla, větru a kouře. Není to nic příjemného. Někteří na tyto stavy trpí méně, jiné oči toho vydrží více. Každý jsme individuální osobnost, proto na každého budou platit jiné zásady. Sami si přijdete na to, co je vám a vašim očím příjemné a co jim naopak škodí.
Zejména pokud nosíte brýle či kontaktní čočky, měli by pro vás být návštěvy odborníka samozřejmostí. Odborník oči vyšetří, zjistí, zda nemáte nějaké oční vady. Doporučí vám vhodné léky na oči, jsou-li potřeba. Mnoho lidí se bohužel uchyluje k tomu, že v momentě, kdy se jim zhorší zrak, sami si v supermarketu naordinují brýle. Tímto můžete svým očím uškodit! Konzultujte počet dioptrií s odborníkem, který navíc vyloučí i jiné oční vady.
Samozřejmě vše, co se týká zdraví, začíná u zdravého životního stylu. Zraková hygiena má svůj základ právě v těchto jednoduchých pravidlech. Jezte dostatečně, vyváženě a pestře. Hýbejte se. Velmi důležitý je spánek! Pokud váš spánek nebude v pořádku, projeví se to velmi rychle na vašem zdraví. A kromě zdravého pohybu je zapotřebí také relaxace. Odpočinek je stejně tak důležitý jako pohyb. Zvládněte svůj stress managment, hýčkejte se, starejte se o sebe a vaše tělo se vám odvděčí.
Jak provádět zrakovou hygienu? Jednou z metod, jak pečovat o svůj zrak, jsou zraková cvičení. Jednoduchými pohyby bulvy ulevíte svým očím. Naučíte se s nimi správně pracovat. Návodů najdete právě na internetu, ale i u odborníků dostatek. Nemusíte se tomu věnovat nijak zdlouhavě, výmluva, že nemáte čas, proto není na místě. Stačí pár minut denně.
Tak co? Slyšeli jste již o oční józe nebo oční gymnastice? Jde o kombinaci nejrůznějších pohybů očí (například směrem dolů, směrem do strany…). Jednotlivé cviky opakujete dle posloupnosti hned několikrát. Je to časově nenáročné a jednoduché tak, že to zvládne každý. Rozhodně to stojí za vyzkoušení.
Důležitá je ochrana očí před vnějšími vlivy. Jezdíte na kole? Nezapomínejte na brýle, které zabrání vniknutí prachu a dalších nečistot do oka. Plavete rádi v bazénu? Chlor umí oči potrápit, proto si pořiďte kvalitní plavecké brýle. A v neposlední řadě je potřeba zmínit také klasické brýle (mohou být dioptrické i nedioptrické), které mají antireflexivní vrstvu. To jsou pomocníčci, kteří váš zrak ochrání před tzv. modrým světlem. Právě tohle světlo na nás vyzařuje z monitorů počítače, z telefonů nebo například z projektorů, televizí, tabletů a dalších technologií.
Modré světlo na nás míří v pracovním, školním, ale i běžným životě. Chraňte své oči těmito brýlemi. Uvidíte, že únava očí a bolesti hlavy vymizí. Samozřejmostí jsou pak sluneční brýle při vycházení ven v letních (ale i zimních – na horách…) měsících. Brýle zajistí UVA a UVB ochranu před paprsky. Pokud navíc trpíte na alergie, pak si brýle nezapomeňte při vycházce do přírody. Předejdete tak opuchnutí víček a zarudnutí očí v důsledku alergie na pyly a jiné částečky v ovzduší.
Jak jsme již zmínili, vhodné je si pořídit právě speciální brýle, které ochrání váš zrak před modrým světlem. Další možností, jak své oči chránit, jsou nastavení, která se nám nabízí v právě zmíněných technologiích (počítač, tablet, telefon). Většina těchto zařízeních již má možnost nastavení jasu dle momentálních potřeb. Jiné mají již automatický jas, který se přizpůsobuje vnějším podmínkám. Je tedy jasné, že zatímco venku na sluníčku můžeme mít ten nejvyšší jas, tak pokud se večer před spaním setmí, postačí nám nejnižší jas, který nám nevypálí díru do očí! Určitě to již každý z nás zažil, že vzal večer do rukou mobil a ejhle! Světlo jako kulový blesk do očí!
Další vychytávkou je tzv. tmavý režim. Některé telefony a tablety mají možnost zapnutí tmavého režimu. Vhodné je nastavit si na každý den čas, kdy se tento režim automaticky zapne. Vše, co bylo bílé, je rázem tmavé. Lépe se pak čte i ve večerních hodinách, kdy už si nesvítíte světlem.
A naprosto nejlepší možností je nastavení teplých tónu. Ano, zatím co studené (modré) světlo je ideální k práci. Právě lampičku s tímto druhem světla vídáme na psacích stolech nebo například v kuchyni, kde potřebujeme precizně vidět na práci. Teplý podtón světla by nás měl naopak uklidnit, naladit na pohodovou vlnu… Informujte se, zda vaše moderní technologie mají tuto vymoženost.
Důležitou zásadou pro zrakovou hygienu jsou pravidelné přestávky! Dávejte si při práci pauzy, kdy na chvíli vypnete moderní technologie, přestanete civět do počítače a odpočinete si. Stačí na pár minut. Budete mít možnost se najíst, zajít si na záchod nebo ideálně se projít… V tento čas oči nijak nenamáhejte! Žádné kontrolování zpráv na telefonu nebo koukání na seriály v televizi. Nechte své oči odpočinout si.
Ano, mnoho žárovek dnes dokáže nahradit denní světlo, ale nebude to to pravé ořechové! Pokud to jde, dejte přednost dennímu světlu. Umístěte si svůj pracovní stůl k oknu, kam dopadají sluneční paprsky. Zatmí-li se, pak si rozsviťte lampičku. Nikdy své oči zbytečně nenamáhejte v tmavém prostředí!
Vhodným doplněk při zrakové hygieně jsou tzv. umělé slzy. Umělé slzy, tedy speciální oční kapky a gely na suché oči, vám zaručí úlevu od unavených očí. Bojují proti již zmíněným příznakům, jako je řezání, pálení a začervenání. Máte pocit, že z celého toho pracování a hledění do monitoru nemůžete již ani mrknout? Možná trpíte příznaky suchého oka. Na „suché oko“ má negativní vliv klimatizace, pobyt v zakouřeném prostoru, ale také práce u počítače či používání jiných monitorů vydávajících modré světlo. V tomto případě dochází k narušení přirozené tvorby slz. Aby ovšem oční tkáň mohla plnit své funkce, musí být zvlhčována. Větší sklony k těmto potížím pak mají majitelé kontaktních čoček, kdy jsou tyto přípravky na oči doslova žádoucí.
Umělé slzy jsou cenově dostupným produktem. Seženete je již od 85 Kč. Řadí se mezi volně prodejné léky. Mohou být ve formě gelu nebo jako oční kapky. Je na vás, které variantě dáte přednost. Základní složkou těchto kapek je kyselina hyaluronová, která oko zregeneruje, hydratuje a bude simulovat umělé slzy. Pro oči je to úleva. Už žádné suché a unavené oči! Aplikace je velmi příjemná.
Samozřejmě je vždy zapotřebí pečlivě číst příbalový leták, kde je napsáno, jak produkt skladovat, jak často je možné jej užívat (bez doporučení lékaře) a podobně.
Na své oči nezapomínejte a dopřávejte jim tu nejlepší možnou péči. Do svého zdraví se vyplatí investovat jak čas, tak peníze.