Léto v plném proudu, nádhera. Teplo, sluníčko, koupání, večerní grilovačky, stanování, procházky…všechno by to bylo dokonalý, kdyby neexistoval otravný a krev sající hmyz. Všichni to znáte – v noci pískající komár kolem co létá kolem ucha, přes den u rybníka ovádi, v trávě a lese klíšťata. Nejen, že je to hmyz působící svědivé boláky, ale někteří lidé mohou mít na kousnutí nepěkné alergické reakce a klíšťata samozřejmě přenáší jednak boreliózu, ale i velmi nebezpečnou encefalitidu. Jak se tedy úspěšně bránit? Co si na sebe obléct, nastříkat, namazat, navléknout nebo čím vybavit domácnost pro klidné noci? Přesně o tom bude dnešní článek.
U nás v České republice to třeba není tak aktuální, ale pojedete-li na dovolenou do exotických zemí, mějte se na pozoru, protože tamní hmyz je více než nebezpečný. Například slavná moucha tse-tse (spavá nemoc), komáři rodu Anopheles (malárie), jiné rody komárů (žlutá zimnice), pakomár (leishmanióza)…a našlo by se více dobráků rozdávající pekelné zážitky po infikování.
Pojedete-li na podobná místa, vždy se informujte o nebezpečném hmyzu, který se v dané zemi nachází. Odborníci doporučují nosit oblečení ze světlé látky, košile s dlouhými rukávy, dlouhé kalhoty, ponožky a případně šátek. Tmavé barvy hmyz přitahují. Také se nedoporučuje pobývat venku po západu slunce.
Ochranu na celou noc v místnosti zajistí speciální hořící vykuřovače nebo odpařovače insekticidů na baterku či do elektřiny. Okna a dveře je potřeba zavřít včas, ideálně vybavit hustými sítěmi. Existují i postelové sítě či speciální impregnace na oblečení. Chránit se lze i přirozeně umístěním bylinek s odpuzující vůní pro hmyz do dveří a oken – bazalka, rozmarýn, šalvěj, máta, majoránka; pomáhá i vůně citrusů nebo octa (na oblečení, do misky odpařovat…).
Koupit můžete buďto chemické repelenty nebo přírodní. U chemických je nejčastěji užívanou účinnou látkou permethrin (levný pesticid) a picaridin (lehce toxická bezbarvá tekutina) a DEET (Diethyltoluamid – nejúčinnější chemikálie maskující před hmyzem). U nás v ČR jsou nejvíce používány právě tyto chemické.
Přírodní repelenty mají za účinné látky silně aromatické, jejichž vůně je pro hmyz odpudivá. Jedná se například o Citronelu, eukalyptový olej, teatree, mentol, kafr…Tyto látky nejsou toxické na kůži, nevyvolávají alergické reakce, jsou tedy vhodné i pro děti, těhotné a neškodí životnímu prostředí.
Doma vyrobené repelenty znaly už naše babičky, jejich účinnost je slabší a krátkodobá, navíc většinou mastí a barví oblečení. A připravují se louhováním, což vyžaduje určitou praxi, protože špatná koncentrace rovná se neúčinný repelent.
• Spreje a mazadla– asi nejpoužívanější, nejlepší v testech vyšly výrobky značky Predator, za skvělou cenu koupíte například na eshopu lékárny Pilulka.cz. Dalším oblíbeným jsou AutanTropical, Diffusil, Ben´s 100 sprej (poskytuje 10hod ochrany) a MosiGuard (i pro děti).
• Přírodní repelenty – skvělý je ŤuliŤuli nebo od značky Navia a Incognito
• Náramky – většinou silikonové, na bázi eukalyptu nebo citronely, velký výběr na Centralnilekarna.cz
• Doma vyrobené repelenty – na internetu najdete mnoho tipů a receptů
• Tablety – např. Rosen B Komplex repelent (opět Pilulka.cz)
• Do elektriky –doporučuji známou značku Raid (Alza.cz) nebo například Taza a ZeroBugs