No je to tady, nedá se svítit…Jaro pomalu končí a už velmi brzo to začne – teplo, sluníčko, odložíme bundy, nasadíme trička, brýle, kšiltovky, kraťasy, začneme se potit a nejpozději za dva měsíce nadávat, že je strašný horko a aby už zas přišla zima. Naprostá klasika, každý rok. Stejně jako to, že je potřeba hubnout do plavek a prostě na to léto vypadat co nejlépe. Probouzí se nejen příroda, ale i naše hormony a celkově v našem těle narůstá touha být více venku, více aktivní a tak nějak „tokat“. Když se řekne L-karnitin, většina lidí si vybaví jen spalovač tuku. Ono to tak skutečně je, ale zdaleka to není jeho jediná funkce a jediný přínos pro tělo. Co všechno tedy L-karnitin dokáže? Jaký si vybrat, kolik a kdy užívat? Zkusíme si v tom udělat malinko jasněji.
Řada odborníků označuje karnitin za aminokyselinu, což není tak docela přesné, je v podstatě derivátem aminokyselin lysinu a methioninu. Úplně přesně jde o sloučeninu s názvem „3-hydroxy-4-N-trimethyl-aminomáselná kyselina“. Vyskytuje se ve dvou optických izomerech D-karnitin a L-karnitin, přičemž D forma nemá pro člověka žádný velký význam – je neúčinná a toxická.
Jeho název byl odvozen od latinského slova carnis, což znamená maso (latinsky jsou šelmy/ masožravci Carnivora), a podle toho už vás logicky napadne, kde se přirozeně L-carnitin vyskytuje – v mase. Tudíž je to pro nás přirozená látka, kterou si umí naše tělo samo vyrobit. Což není ovšem zas tak snadné, je k tomu potřeba právě přítomnost aminokyselin (lysin, methionin), vitamínů (niacin, pyridoxin, vitamín C) a železa.
Jaké jsou přínosy L-karnitinu pro organismus?
Začneme tím nejznámějším – používá se jako účinný spalovač tuku v rámci doplňků stravy. Princip je vcelku jednoduchý, jde o přeměnu tuku na energii. Děje se tomu tak v procesu tzv. ß-oxidace mastných kyselin. V tomto systému je součástí transportního enzymatického systému, který dopravuje acylový zbytek mastných kyselin do energetického centra buněk – tzv. mitochondrií, přes její stěnu. ß-oxidace je proces, při kterém dochází ke štěpení mastných kyselin. K průběhu tohoto procesu je potřeba dostatek kyslíku. To v překladu znamená, že aby došlo ke štěpení tuku, musíte se hýbat – L-karnitin podporuje spalování při aerobní aktivitě (běh, kolo, plavání apod.) Užívá se 30-60 min před aktivitou a čím déle aktivita trvá, tím, lépe.
• přenáší štěpy triglyceridů z mitochondrií ven, což zvýší hladinu koenzymu A a to pak přeměnu tuků na energii
• působí na metabolismus cukrů tak, že šetří glykogen ve svalech
• snižuje tvorbu laktátu a tím urychluje po výkonu regeneraci
• ovlivňuje činnost štítné žlázy – u lidí s hypofunkcí tudíž může významně snížit riziko přibírání i celkové únavy (psychické i fyzické)
• snižuje riziko intoxikace amoniakem u lidí trpících těžkými poruchami ledvin, u těžce hladovějících nebo po extrémních výkonech
• funguje jako stimulátor procesu odstraňování volných radikálů
• v kombinaci s dalšími látkami se používá u léčby dětských neurologických onemocnění, svalových atrofií
• některé zdroje uvádějí příznivý vliv na kvalitu spermií a mužskou neplodnost
Dávkování se v doporučeních celkem liší, záleží na důvodu suplementace, s jakým cílem karnitin užíváte. Užívá se dávka od 500 mg (spíše preventivní účinek) na den a výše, v doplňcích stravy může být jen 1 g na denní užití. V některých případech se užívá 1-3 g na den (redukční dieta), někdy i krátkodobě 2-4 g na den (zlepšení sportovního výkonu).
Užívat by se měl ideálně nalačno a cca půl hodiny před výkonem. Při dlouhotrvající zátěži se doporučuje konzumovat i během výkonu, např. obsažený v iontovém nápoji.
Předávkování ani nežádoucí účinky nejsou popisovány, je považován za bezpečný, a to i pro těhotné a kojící ženy.
Dá se koupit ve formě tablet (např. značka Med Pharma na eshopu lékárny DrMax.cz – 67 tablet za 248 Kč), v tekuté formě (nejlépe využitelná, koupíte např. Liquid Plus na eshopu Benu.cz za 262 Kč) anebo jako součást nápoje (značka Weider nebo Nutrend, cena kolem 50 Kč).