Bylinky jsou prostě nepostradatelná věc v našem životě, především pokud jde o zdraví fyzické i duševní. Své místo mají v léčitelství i medicíně už po dlouhá staletí.
Některé bylinky jsou mnohem účinnější než běžné léky, ovšem bohužel jsou i onemocnění, která bylinkami nevyřešíme – nicméně podpořit a pomoci nám nějakým způsobem mohou téměř vždycky. Naše babičky a jejich předkové bylinky používaly buďto čerstvé, nebo je sušily do zásoby, případně z nich vyráběly sirupy, tinktury či masti.
Dnes už je málokdo takhle aktivní a znalý všeho, co nám příroda nabízí, ale zase máme tu výhodu, že můžeme zajít do první lékárny nebo specializovaného obchůdku, kde najdeme sílu bylinek slisovanou a koncentrovanou do nějaké tabletky či opět kapalné formy. Pojďme se podívat blíže právě na ostropestřec.
Jedná se o jednoletou nebo dvouletou rostlinku z čeledi hvězdicovitých. U nás není jeho přirozené prostředí, dobře se mu však daří ve Středomoří, Asii (Malá a Přední) a na Kanárských ostrovech. Má fialově růžový květ a nápadně se podobá našemu bodláku, dorůstá výšky 60 až 150 cm.
O jeho léčivých účincích se ví už pradávno. Většina lidí si ho pojí pouze s játry, ale jak se dočtete níže, má mnohem širší spektrum působnosti.
Za jeho pozitivní účinky jsou zodpovědné flavolignany silybin, silydianin a silychristin, které se souhrnně označují jako silymarin. Ten je známý jako velmi silný antioxidant. Ostropestřec je tvořen z 30% bílkovinami a z 30% rostlinnými oleji (kyselina linolová, olejová a jiné nenasycené mastné kyseliny). Dávejte pozor, protože díky tomu semena rychle žluknou.
Doporučují ho léčitelé i lékaři jako doplněk k běžné léčbě nebo i v rámci prevence, a konkrétně toto doporučení uslyšíme u:
• choroby jater – myšleno záněty jater, cirhózy nebo tvorba žlučových kamenů. Játra jsou v našem těle velmi zatěžovaným orgánem, který se stará o odbourávání toxinů z léčiv i potravy. Filtrují nasycené tuky, alkohol, syntetické látky, barviva, aditiva i konzervanty. Ostropestřec pomáhá játra regenerovat , a proto by měl být jednou z prvních voleb.
• regenerace cév a křečových žil
• onemocnění žlučníku, sleziny a dvanáctníku
• zmírňuje následky chemoterapie
• detoxikuje a čistí organismus
• doporučuje se při potížích s psychikou a depresemi
• tlumí projevy alergie, astma a kožní potíže (akné apod.)
• pomáhá u řešení hemoroidů
Dá se pořídit ve vícero podobách, záleží co vám vyhovuje a za jakým účelem ho chcete užívat.
• Semena – ideální na přípravu čaje nebo na přípravu koupele
• Olej – většinou se užívá po 1-2 lžičkách n lačno před jídlem
• Tinktura – rychle se vstřebává a umožňuje přesné dávkování (koupíte třeba na DrMax.cz)
• Tabletky – bývají koncentrovanější a užívají se při vážnějších problémech
Všechny produkty Ostropestřce, které se prodávájí v lékárnách najdete v kategorii Ostropestřec
Jako všechny bylinné preparáty je ostropestřec nutné užívat dlouhodobě, pravidelně a s případnými pauzami. Olej i čaj se doporučují například 14-20 týdnů, poté dát pauzu a zopakovat cca třikrát do roka. Při užívání je vhodné vyvarovat se látek, které chcete z těla pomocí ostropestřce dostat – alkohol, nasycené tuky, syntetická léky.
Konkrétně u ostropestřce najdete četné studie, které prokazují jeho skutečnou účinnost v rámci jaterních onemocnění. Bývá součástí i léků na předpis. Můžete zkusit projet některý eshop lékárny a vybrat podle svých potřeb, velký výběr je na Lekarna.cz.