Máme tady léto, v plném proudu a každá žena by si přála mít krásné a hladké nohy, které ukáže v plavkách, sukni nebo šortkách. Problémem může být celulitida, ale právě i esteticky nepěkné křečové žíly. A ty ovšem nejsou, na rozdíl od pomerančové kůže, výsadou pouze žen. Varixy trpí i muži. A jejich potíž určitě nespočívá primárně v estetice, jde o chronické onemocnění žilního systému, které s sebou nese jistá rizika a postupné zhoršování stavu, není-li onemocnění včas a správně léčeno.
Zprvu se mohou objevit jen metličkovité popraskané žilky, co zdálky připomínají modřinu, ale nemizí. Varixy samotné jsou pak namodralé, vystupující, hrudkovité a vlnité žíly. Mohou být bolestivé na dotek, mohou bolet i bez něho a svědět. Dalším projevem jsou otoky kolem kotníků, těžké nohy, křeče. V posledním stádiu může dojít i k tmavému zbarvení kůže a jejímu zatvrdnutí v oblasti bérců. Správnou diagnostiku určí duplexní sonografické vyšetření hlubokého žilního systému, ideálně v cévní ambulanci. Stupnice onemocnění se určuje indexem C0-C6, kdy šestka je nejhorší varianta.
Zásadní roli tady hraje genetika, je až 80% pravděpodobnost, že pokud vaši rodiče mají varixy, budete je mít taky. Dále jsou ohroženi lidé se sedavým zaměstnáním a nedostatkem pohybu, ale i ti, co celé dny v práci jen stojí, lidé s nadváhou, kuřáci, těhotné ženy, lidé nad 60 let (varixy trpí každý druhý dle statistiky). Nevhodné je i nošení vysokých podpatků, dávání nohy přes nohu, hormonální antikoncepce i příliš těsné oblečení omezující přirozený tok krve.
Jako vždy je nasnadě otázka: „Co mohu udělat v rámci prevence?“ Odpověď bude předvídatelná, alespoň co se životního stylu týče. Mějte pravidelný pohyb (chůze, plavání, kolo…), noste pohodlné a padnoucí oblečení, dbejte na zdravou stravu a nekuřte. Pokud máte predispozice, není od věci nosit kompresní punčochy, které mají různé stupně komprese (vhodné u sedavého zaměstnání či delšího cestování). Koupíte například na internetové lékárně Mediexpert.
Existují podkolenky, samodržící stehenní nebo kalhotové punčochy. O ideální verzi pro vás se poraďte se svým lékařem nebo v lékárně. Také nic nezkazíte preventivním užíváním rutinu – buď v rámci doplňku stravy nebo například konzumací pohanky a pitím kvalitního čaje Roibos. Pokud dlouho sedíte, procvičte nohy krouživými pohyby v kotnících a propínáním chodidel na špičky a zpět – stačí vždy pár minutek. Večer ve sprše pak střídejte proud teplé a studené vody na nohy, studenou byste měli končit.
Metody léčby jsou dnes už velmi pokročilé. Pokud nezaberou prvotní preventivné opatření, řichází na řadu medikace. Často se předepisují a doporučují léky na zpevnění žilní stěny, tzv. venofarmaka. Nejčastější je Detralex, který je na předpis, ale bohužel není hrazený zdravotní pojišťovnou. Jako doplnění můžete využít řadu doplňků stravy a mastí, které seženete třeba na eshopu Pilulka.cz.
Pokud jste už adeptem k operaci, máte také několik možností. U menších žil pomáhá sklerotická metoda, dále se nabízí laserová operace, chirurgický podvaz a stripping (vytažení postižené žíly – jsou ovšem časté komplikace po operaci i recidivy – ale zákrok je hrazen z pojištění). Dále existuje i mnoho miniinvazivních metod, které ani nevyžadují narkózu a postačí lokální umrtvení. Někde si připlatíte, ale rozhodně to za to stojí.