Pamatujete na amarouny, které jedli Návštěvníci ve starém českém seriálu? Případně na jídlo, které mělo formu jakési slisované kostky a po smíchání s vodou vznikl pokrm v sériích Star Wars? Všechny tyto zázraky budoucnosti jsou stále v kurzu. Lidi už tak moc spěchají, že se musí vymýšlet, jak nevařit, nekupovat škálu pestrých potravin, ale mít jen prášek, honem zalít vodou a „sníst“ během pár minut, hlavně ať máme čas dál pracovat…Pokud je tohle váš případ, je to celkem smutné a k zamyšlení, pokud ovšem hledáte výjimečnou alternativu jídla v případě, že nebude možnost si něco dobrého nachystat, pak je Mana a jiné podobné All In One celkem vhodnou volbou, rozhodně lepší, než nejíst vůbec.
Historie Many
Mana se objevila na trhu roku 2014 a od té doby prochází neustálým vylepšováním ve všech směrech, je k dispozici již více než 44 klinických studií. S nápadem přišel Jakub Krejčík, motivem pro něj byla smrt obou prarodičů na rakovinu a zamýšlení se nad tím, co vlastně jíme a jak podobným věcem maximálně předcházet. Inspiroval se americkým projektem Soylent a společně s dalšími lidmi založili firmu Heaven Labs s.r.o. v pažské Uhříněvsi. Měsíčně dodávají produkt více než 6000 zákazníkům z celé Evropy. Věří, že Mana je jídlem budoucnosti v rámci ekonomické i ekologické úspory (podívejte se na nabídku Many např. přes Mall.cz).
Na co láká prodejce, aby Manu dobře prodával?
Především vyzdvihuje snadnou a rychlou přípravu, čímž se dotýká problému současné doby – nemáme čas se ani kvalitně a v klidu najíst. Ok, to je často bohužel pravda.
Dalším chytrým tahem je poukázání na životní prostředí. Na stránkách uvádějí, že vyprodukujeme ročně 1,8 miliardy tun odpadu pouze v rámci potravin – to asi taky nelze popřít a je to víc než strašné, když jsou na světě místa, kde lidi skutečně trpí těžkým hladomorem. A to nemluvě o odpadu, který vzniká ze všech obalů od potravin. Fajn, toto je argument.
Další výhodou má být úspora peněz – jedna porce vyjde denně na necelých 49 Kč, což při pěti porcích denně udělá 245 Kč na den (pokud vám stačí 5 porcí) a energetický příjem 8 000 kJ. Měsíčně byste se dostali na cca 7 350 Kč – a to mi teda přijde pro jednoho člověka na měsíc jen za jídlo až dost.
Velkým plusem je pochopitelně, že se jedná o český výrobek. S tím též souhlasím, české produkty je třeba podporovat.
Poslední vyzdvihovanou věcí je komplexní složení produktu v rámci výživových doporučení a vegetariánskou podstatu výrobku (konec nutnosti zabíjení zvířat, udržování krav v permanentní březosti kvůli laktaci či kauza týraných slepic z klecových chovů – ano, jako milovník zvířat souhlasím). No čtěte dál!
Složení produktu Mana versus výživová doporučení
Velikost porce je 86 g prášku + 300 ml vody, což dá dohromady pěkných 400 kcal.
Ve složení najdete (jednotlivé složky jsou řazeny sestupně dle množství použitého v produktu) maltodextrin, izolát sojové bílkoviny, řepkový olej, isomaltulosa (zdroj glukózy a fruktózy), olej z řas, kokosový olej, slunečnicový olej, arabská guma, řada minerálů, xanthan (na zahuštění), lněný olej, sladidlo sukralóza, řada vitamínů a aroma.
Energeticky se pohybujeme na již zmíněných 400 kcal (1672 kJ), z toho:
• 19,5 g tuku (z toho 2 g nasycených MK)
• 33 g sacharidů (z toho 7,1 g cukru)
• 20,5 g bílkovin
• 5,5 g vlákniny
• 0,9 g soli
Celková bilance na den tedy tvoří (počítáme 5 poprcí denně):
• 97,5 g tuku = 3 793 kJ
• 165 g sacharidů (z toho 35,5 g cukru) = 2 805 kJ
• 102, 5 g bílkovin = 1 743 kJ
Celkem na den = 8 341 kJ, poměr 45 % tuku, 34 % sacharidů a 21 % bílkovin.
Běžně se doporučuje (pokud nejste v redukčním nebo např. „nabíracím“ režimu) poměr 55-60 % sacharidů, 15-20 % bílkovin a 25-30 % tuku.
Takže i jako případný lajk musíte na základě čísel uznat, že byť Mana odpovídá energetickou hodnotou celodenní potřebě pro průměrného, dospělého a zdravého člověka, procentuálním zastoupením živin určitě neodpovídá. Sacharidů je velmi málo na úkor tuku, čemuž upřímně moc nerozumím… Vláknina by byla v pořádku (doporučuje se 25-35 g na den).
V čem je „problém“ co do složení Many?
Netvrdím, že je Mana špatná. Ale pojďme se podívat trochu více na ty jednotlivé makroživiny, konkrétně z jakých zdrojů jsou pokryty.
Sacharidů je v Maně, jak už jsem psala výše, opravdu málo. A navíc jsou postaveny na maltodextrinu. To je polysacharid získaný z pšenice, z chemického hlediska mnoho molekul glukózy spojených glykosidickou vazbou. Maltodextrin má glykemický index 85-105 (glukóza má 100). Dochází tedy k příliš rychlému vstřebávání. Vyvážený produkt bych stavěla na jiných, komplexnějších sacharidech. Pak už by ale nebylo možné zachovat tekutou formu stravy.
Bílkoviny jsou zde zastoupeny sójovým izolátem. Sója je jednak silný alergen a jednak nemá kompletní spektrum aminokyselin a tak nemůže být protein plně využitelný. Lepší volbou by z výživového hlediska byl syrovátkový koncentrát nebo alespoň kombinace vícero rostlinných zdrojů bílkovin.
Tuky bych brala jako dobře zastoupené. Je zde množství rostlinných olejů, které je velmi pestré a dohromady pokryje veškeré požadavky lidského organismu. Jen by jejich množství mělo být menší, takto dá pět porcí téměř 100 g tuku na den, což je pro většinu lidí opravdu příliš.
Maltodextrin a sójový izolát jsou velmi levné suroviny a přitom jejich zastoupení v Maně je největší. Pak mi přijde konečná cena za produkt celkem přemrštěná. Ale zase se dá pochopit, že podnikatel musí vydělávat a pokud investuje stále do vývoje a studií daného produktu, není to špatně.
Co si z toho vzít na závěr?
Smyslem článku nebylo Manu hanit, ale spíše ukázat na fakta, že jako celodenní náhrada stravy prostě není celoživotně ani dlouhodobě vhodná. Člověk potřebuje pestrou stravu (zastoupení všech makro i mikroživin), potřebuje stravu kousat (od toho máme zuby a žvýkací svaly, střeva se musí hýbat, počáteční trávení sacharidů v ústní dutině se pitím nestihne, kousání prodlužuje čas jídla a tím se dostavuje signál pro pocit sytosti z mozku) a v neposlední řadě má být jídlo společenský a příjemný zážitek, nikoliv jen nevědomé doplnění energie organismu.
Takže pokud použijete Mana Drink nebo Mana prášek (koupíte například na eshopu internetové lékárny Pilulka.cz nebo Benu.cz) jako občasné řešení, jídlo na sportovním soustředění mezi tréninky, jídlo na cestách, jídlo ve spěchu, svačina nebo druhá večeře v běžném dni – ok, je to super! Uděláte mnohem lépe, než když si nedáte nic, nebo sáhnete po nutričně prázdných potravinách. Ale nezapomeňte se k tomuto doplňku i dobře a kvalitně najíst, třeba ve společnosti rodiny nebo přátel!