LEANO.cz

Dokonalé opálení díky betakarotenu

Nebojím se v druhé polovině března říct frázi, že léto se kvapem blíží, protože jste zajisté i vy zpozorovali, že za poslední roky už tak nějak nemáme klasické jaro…v březnu je ještě celkem zima, duben je aprílový a koncem dubna a v květnu už máme defakto letní teploty. V srpnu už to zase více vypadá jako podzim. Je v tom krapet binec, asi žijeme v nějaké přelomové době, co se podnebí týče. Každopádně na sluníčko se po zimě určitě moc těšíte, a pokud chcete podpořit své zdraví i krásné a dlouhotrvající opálení, pojďme si říct, jak nám betakarotén může pomoci.

Dokonalé opálení díky betakarotenu

Co je betakaroten?

Přirozený pigment vyskytující se v rostlinách. Nejznámější karotenoid, nebo také provitamin A – což znamená, že je výchozí látkou právě pro vznik samotného vitamínu A v našem těle (z jedné molekuly betakarotenu vznikají 2 molekuly vitamínu A). A zároveň je betakaroten taky významným antioxidantem (neutralizuje volné radikály). Máme-li v těle nedostatek antioxidantů, jsme více ohroženi vznikem rakoviny a celkově klesá naše imunita.

Protože vitamín A patří mezi vitamíny rozpustné v tucích, je nutné, aby jídlo s vysokým obsahem betakarotenu obsahovalo i nějaký tuk, jinak nedojde k jeho vstřebání.

mrkev

Betakarotenem není prakticky možné se předávkovat, ale bylo zjištěno, že jeho dlouhodobě vysoké dávky u kuřáků stály za vyšším výskytem nádorů plic (k tomuto faktu si můžete na netu najít podložené studie). Takže kuřáci pozor, užívejte s rozvahou a radši i po konzultaci s lékařem. Je to trošku paradox, když látka chránící proti rakovině, může za určitých podmínek vznik rakoviny způsobit. Což ale neznamená, že je betakaroten nebezpečný – nebezpečné je kouření!

 Kde ho najdeme přirozeně?

Najdeme ho jako barvivo ve všech žlutých, oranžových a tmavozelených kusech ovoce a zeleniny. Nejlepšími zdroji jsou mrkev, meruňky, papája, mango, nektarinky, broskve, špenát, brokolice, hrách, kapusta a řeřicha. Vyskytuje se i v potravinách živočišného původu – vaječný žloutek, máslo a maso lososa.

 Čím je betakarotén prospěšný?

Hraje velkou roli jako ochrana kůže při nadměrném opalování (fotooxidace) – právě tady funguje jako antioxidační faktor. Zároveň zajišťuje, aby Vaše opálení bylo kvalitnější, dlouhotrvající a krásné. Při vyšších dávkách se může vaše kůže barvit do oranžova, což není nic závažného a po přerušení podávání se barva vaší pokožky samovolně vrátí do normálu. Výrazně snižuje riziko kardiovaskulárních chorob. Značně zpomaluje kognitivní stárnutí a tím snižuje riziko vzniku demence. Zpomaluje progresi očního onemocnění ve stáří, které se nazývá degenerace makuly (ARMD). Posiluje imunitu, dodává zář vaší pokožce, čímž jí dělá krásnější a mladšího vzhledu a má vliv i na pokožku hlavy a zdraví vašich vlasů. Má velmi dobrý vliv na hojení a léčení kožních potíží (rány, vředy, stařecké skvrny…).

 Betakaroten jako doplněk stravy

Denní doporučená dávka betakarotenu nebyla nikdy přesně stanovena. Nicméně 50-200 mg na den se považuje za bezpečnou hranici. Hodně ho do sebe dostanete přirozenou cestou, pokud je vaše strava syrová (ovoce a zelenina)a bohatá na výše zmíněné zdroje, ale před létem není na škodu si ho doplnit. Každý doplněk stravy má na obale uvedené doporučené dávkování a toho bych se držela. Zkusit můžete například produkty od značky MedPharma, Wallmark nebo GS. Všechny značky a produkty jsou snadno a rychle dostupné na internetových lékárnách, například Dr. Max má i vlastní řadu produktů, které jsou velmi kvalitní a za mnohem nižší ceny než jiné značky!

DOPORUČUJEME
Karta výhod Dr. Max

Klientská Karta výhod Dr. Max - jak ji získat a věrnostní program

Vlasové hnojivo recenze po 2 měsících používání

Vlasové hnojivo recenze

BENU léková karta, bonusy

BENU léková karta – bonusy, kupóny a jak ji získat

Jak přestat kouřit

13 tipů, jak přestat kouřit

Jak se zbavit bolesti zad a jak bolesti účinně předcházet

Jak se zbavit bolesti zad a jak bolesti účinně předcházet

Co pomáhá na vypadávání vlasů?

Co pomáhá na vypadávání vlasů?