„Ono se stejně v 90ti procentech nic vážného nestane a když, tak mám sousedy nebo prostě zavolám sanitku či dojdu do nejbližší lékárny…“ Tak nějak to vidí většina z nás, že?
Proč se předem chystat na katastrofu…ale jak se lidově říká, „náhoda je blbec“ a štěstí skutečně, pokud jde o náhlá zranění, přeje připraveným. Sousedi nemusí být doma, lékárna může být zavřená a sanitka jezdí jen k životu ohrožujícím stavům, takže se spoustou menších, byť nepříjemných poranění, si musíte poradit sami, co se první pomoci a dopravy do nejbližšího zdravotního střediska týče.
Nezapomínejme, že nemusí jít pouze o zranění – může přijít nachlazení, nevolnost, alergická reakce, průjem atd. Zodpovědní bychom měli být ideálně vždy, ale především máme-li v domácnosti děti. Pojďme se podívat, co by v základní výbavě domácí lékárničky rozhodně nemělo chybět!
Dietní chyba, infekční průjem nebo neustupující zácpa jsou záležitosti, které Vás skutečně mohou překvapit z minuty na minutu a coby nepřipravené i hodně potrápit. Určitě je nezbytné mít v obsahu své lékárničky přípravek proti průjmu (např. Hylak, Imodium, Smecta či živočišné uhlí).
Proti zácpě jsou ideální přírodní laxativa typu Šaratica (koupíte např. na Benu.cz) nebo Fructolax, popř. šetrné glycerinové čípky (skvělé pro malé děti) či klasická projímadla jako Fenolax tabletky či Guttalax kapky – vhodné spíše pro krátkodobé použití.
Při pálení žáhy zaručeně pomůže Rennie či Gaviscon (např. ve formě praktických žvýkacích tablet) a naopak při nepříjemném nadýmání zkuste Espumisan (je i v kapkách vhodný už pro kojence).
Bez ohledu na roční období – léky proti kašli a rýmě by měly být ve Vaší lékárničce vždy. Základní výbavou jsou nosní kapky nebo sprej (např. Nasivin nebo Olynth) při nástupu otravné rýmy a každopádně nějaký sirup nebo kapky proti kašli – kvůli dětem a řidičům ideálně bez obsahu alkoholu (velký výběr za skvělé ceny poskytne kupříkladu eshop Dr. Max). Na škodu nejsou ani šumivé tablety typu ACC.
A nezapomeňte na úpornou bolest v krku – zde mějte po ruce buď dezinfekční pastilky nebo ústní sprej.
Poměrně častá a velmi nebezpečná záležitost především u malých dětí. Právě pro ně jsou ideální na snížení teploty čípky, které mají velmi rychlý nástup a sirupy typu Paralen a Nurofen, které zároveň tlumí i bolest. Dospělí mohou sáhnout po klasickém Paralenu nebo Ibalginu, který je rovněž protizánětlivý.
Tady už nám začíná přituhovat. S rozsáhlými popáleninami se rozhodně nesnažte bojovat sami a okamžitě volejte rychlou záchrannou službu. Pokud se ale například opaříte či sáhnete na horký hrnec nebo si prostě zahráváte s ohněm, je skvělé a užitečné mít v lékárničce doma Panthenol (gel nebo pěna), jež využijete, i když se třeba spálíte při opalování nebo spadnete do kopřiv.
Velmi praktické jsou i náplasti na drobné popáleniny (např. UrgoBurns na Drmax.cz) či chladivé gelové polštářky, které mají mnohá další využití.
Další ze základních věcí ve Vaší domácí lékárničce je bezesporu dezinfekce. Můžete mít buď tradiční peroxid vodíku či sprej typu Jodisol. Příjemnější neštípavou variantou je Betadine, která se prodává i ve formě masti.
Důležitou součástí při úrazech hlavně končetin a krvácení jsou jednoznačně obinadla. Je dobré mít minimálně jedno elastické pro fixaci (např. na vymknutý kotník) a několik velikostí hydrofilních sterilních právě při potřebě překrýt krvácející ránu.
Jako naprostou samozřejmost považujeme náplasti různých typů a velikostí (s polštářkem i na cívce). Sterilní krycí gázové čtverečky poslouží jako podklad pod obvaz u krvácejících zranění i jako pomocník při aplikaci dezinfekce na větší rány. Trojcípý šátek využijete při poranění horní končetiny, abyste jí udrželi v úlevové poloze třeba během transportu k lékaři.
Zdánlivě nepříliš nebezpečná věc, která ovšem může mít velmi prudký průběh a není zcela neobvyklé, že se může jednat i o život ohrožující stav např. při tzv. anafylaktickém šoku. Jedna věc je alergie na pyly, kdy Vám slzí oči, kýcháte a obtěžuje Vás rýma či dráždivý kašel. Zde pomůžou klasická antihistaminika typu Zyrtec, Zodac, Claritine aj. Mohou Vám však posloužit i jako první pomoc při těžším projevu např. při nečekané a náhlé alergii na antibiotika, některou složku potravy (ryby, ořechy) či bodnutí hmyzem (včela/vosa) a v tuto chvíli i možná zachránit život!
Při běžně reakci na hmyzí bodnutí můžete použít i Fenistil gel, který razantně sníží svědění pokožky. U malých dětí má zase velké využití při alergii Fenistil v podobě kapek – zde určitě až dle doporučení pediatra. A když už jsme u hmyzu, není vůbec na škodu mít doma i nějaký repelentní přípravek – širokou škálu nabízí i internetová lékárna Piluka.cz a to dokonce i pro Vaše domácí mazlíčky!
Krom základních léků je zapotřebí mít ve výbavě i praktické pomůcky, jako jsou nůžky (ideálně s kulatou čepelí), bezpodmínečně teploměr (klasický rtuťový, digitální nebo i bezkontaktní), obvazovou vatu, pinzetu, sterilní roušku (poslouží při dýchání z úst do úst v případě poskytování první pomoci nebo když jdete hodně nachlazení ven a chcete být ohleduplní vůči okolí), spínací špendlíky a jednorázové gumové rukavice.
Poslední základní součástí by měla být analgetika pro tišení bolesti. Kupříkladu bolest hlavy, menstruační bolesti, bolest zad či zubů nebo kloubů není vůbec neobvyklá a málokdo se bude dobrovolně trápit, když to není nutné. Kromě klasických tabletek typu Ibalgin, Valetol, Ataralgin apod. lze využít pochopitelně i lokální masti a gely, které uleví třeba bolavým zádům nebo kolenům.
Odzkoušené jsou zajisté gely typu Voltaren nebo Olfen. Tuto častou skupinu léčiv naleznete pravidelně v akčních nabídkách internetových lékáren za zvýhodněné ceny.
Závěrem bych si dovolila připomenout, že je vždy nezbytné myslet na ideální uskladnění domácí lékárničky. Nesmí být v dosahu a nejlépe ani viditelnosti malých dětí, ale současně by měla být na dobře dostupném místě pro dospělé. V nejlepším případě by měla být i uzamčená, zvláště máte-li v rodině někoho, kdo užívá tlumící léky apod.
Nemalou váhu má i nutnost kontroly expirace jednotlivých léčiv a ta s prošlou dobou spotřeby nevyhazovat do koše, ale vracet do lékárny.
Nástroje uvnitř (nůžky, pinzeta apod.) po použití vždy dezinfikujte.
Není na škodu mít v lékárničce i seznam důležitých telefonních čísel (praktický lékař, pohotovost, sanitka, hasiči…).
Pokud si nejste jistí jakýmkoliv postupem, určitě neváhejte kontaktovat lékaře, popř. zavolat na 155. Tam by Vám vždycky měli dobře poradit, především v dramatičtějších situacích. U všech léků si vždy důkladně přečtěte příbalovou informaci.
Kéž byste nikdy nebyli nuceni většinu věcí z domácí lékárničky nikdy použít. Ale přiznejme si, že minimálně jednu výše jmenovanou situaci zažil 100% už aspoň jednou každý z nás. Buďte připravení a mějte doma alespoň základní výbavu. Ušetřete svůj čas a peníze chozením do lékárny vybavení si kupte přes internetové lékárny. Jsou přeci mnohem lepší způsoby, jak si užít volných chvil a peněz.
Autor článku: Sandra Picková