Podívejte se jaké jsou druhy léků na průjem, a jak nejlépe průjem zastavit.
Nedávno jsme se zabývali v článku zácpou a jejím řešením, dnes si povíme něco o opačném problému. Je otázkou, která varianta je horší, ale jisté je, že v pořádku není ani jeden z výše jmenovaných stavů. Naštěstí máme spoustu způsobů, jak průjem řešit.
Nejprve trochu teorie, ať víme, s čím máme to dočinění. Latinsky diarrhea znamená poruchu zažívání, která se projevuje častou a řídkou stolicí. Průjem jako takový je definován v případě tří a více neformovaných stolic během dne, případně vodnatá stolice s překotným vyprazdňováním a neustupujícím nutkání.
Většinou se objevuje náhle. Je doprovázen zvýšenou motilitou (pohyblivostí) střev, kručením v břiše a křečovitými bolestmi břicha. Podle příčiny pak může být doprovázen horečkou, slabostí, nevolností a jinými komplikacemi.
Všeobecně se dá říct, že akutní anebo chronický, ale těch rozdělení je ve skutečnosti mnohem více.
Dle „spouštěče“ např.:
Dle mechanismu:
Tolik k teorii, které není v otázce takového obyčejného průjmu zrovna málo, že? Teď se podíváme na to, jak se zachovat v situaci, kdy na nás podobné obtíže přijdou. Ráda bych upozornila, že se budeme bavit o řešení průjmu, který nemá zásadní patologickou příčinu. Pokud máte jakékoliv dlouhotrvající nebo akutní potíže, vždy je nutno řešit věci s lékařem, nikoliv podle internetu.
Většinou začínáme dietetickým a režimovým opatřením. To v praxi znamená, že bychom měli jíst (pokud tedy vůbec jsme schopni něco pozřít) malé porce, častěji a nedráždivá, dietní a lehce stravitelná jídla. Často se v počátku nasazují jen bílé rohlíky (nikoliv čerstvé), piškoty, suchary. V rámci teplého jídla bych doporučila nedráždivé polévky (kmínová, vločková, krupicová, mrkvová, slabý vývar, u dětí odvar z rýže), které doplní i ztrácející se tekutiny v těle anebo jídla snadno stravitelná (až po odeznění nejakutnější fáze) – bramborovou kaši, povařené libové maso, rýži, drobné těstoviny či vařenou mrkev. Na zastavení průjmu i doplnění energie (ano, někdy je to skutečně vyčerpávající) si můžete pomoc i banánem či kvalitní hořkou čokoládou. Jinak ale určitě vynechte všechna tučná a sladká jídla.
Důležité je hodně pít, abyste zabránili dehydrataci – pro staré lidi a děti může být i smrtelná! Doporučuje se černý čaj, buď hořký nebo slazený Glukopurem, případně čaje bylinkové nebo obyčejná, neperlivá voda (ideálně minerální – velmi důležité, minerály se ztrácí během průjmu). Určitě není od věci být doma (poblíž wc), odpočívat, v klidovém režimu a v teple.
Léky na průjem jsou dalším krokem. Rozlišujeme zde tři základní typy - střevní antiseptika, absorbencia a inhibitory střevní motility. Na co se které hodí?
Střevní antiseptika – sem patří kupříkladu Endiaron. Má antibakteriální účinek a používá se i u „cestovatelských průjmů“.
Absorbencia – např. Smecta nebo živočišné uhlí např. Carbosorb. Tato skupina proti průjmových léků má schopnost vázat na svůj povrch různé látky včetně toxinů a některých bakterií. Hodí se především při dietní chybě nebo otravě.
Inhibitory střevní motility – zpomalují práci střev. Mají velmi silný účinek a pomáhají při akutních i chronických průjmech. Patří sem např. Imodium a Loperon.
Vždy není od věci se poradit s lékárníkem, která varianta je pro vás aktuálně nejlepším řešením. V případě, že budete objednávat přes eshop nebo internetovou lékárnu, je potřeba si o tom daném produktu více přečíst na stránkách, popř. využít pomoci online (např. na lékárna.cz). Někdy je člověk skutečně ve stavu, kdy je lepší z domu nevycházet a využít možností moderní doby.
Závěrem bych zmínila, kdy už je skutečně na místě nic neřešit po svém a urgentně navštívit lékaře. Pokud opakované podávání léků nezabere do 3 dnů u dospělých nebo do 1, max. 2 dnů u dětí (čím mladší dítě, tím kratší dobu vyčkáváme), neváhejte. Dále pokud je průjem spojen s neobvyklými bolestmi, máte horečku, průjem se periodicky opakuje a vrací, zvracíte nebo ztrácíte na váze; opět bych na nic nečekala. Vždycky radši zbytečně než pozdě.
Diplomovaná nutriční terapeutka Sandra Picková, DiS.