Je paradoxem, když může být odpadní látka něčím, co má biologicky větší hodnotu, než výsledný produkt. A melasa je právě toho příkladem. Stejně jako například syrovátka, která se při výrobě mléčných výrobků někdy likviduje nebo použije do krmiva pro zvířata (dobře pro ně!). Navíc se v obou případech jedná o přírodní produkty. Co je to tedy melasa, jak vzniká, co obsahuje, čím nám může pomoci a kde se dá pořídit? O tom všem bude dnešní článek.
Melasa je tmavě hnědý až načernalý, velmi hustý sirup, lepkavé a mazlavé konzistence, podobné medu. Má velmi charakteristickou chuť, která není každému příjemná – doslova hořkosladká, karamelová – taková je i její typická vůně.
Vzniká jako vedlejší produkt při výrobě cukru, existuje tedy melasa řepná a třtinová. Výživovými hodnotami se příliš neliší, avšak chemicky ano, a to v hodnotě pH. Podstatný je i rozdíl v obsahu invertního cukru – řepná obsahuje 1 %, třtinová až 20 %. Řepná se využívá spíše jako krmivo pro hospodářská zvířata a v lihovarnictví, třtinová má přímé využití v potravinářství i jako doplněk stravy.
Čím více extrakcí při výrobě cukru proběhne, tím nižší je obsah cukru a tím vyšší je obsah minerálních látek a vitamínů.
Pro své účinky je samozřejmě známá již od nepaměti, jako většina superpotravin, které jsou součástí dnešních doplňků stravy. V místech, kde se kdysi pěstovala cukrová třtina, byla hlavní potravou pro domorodce a v těchto oblastech byl již tenkrát zjevný její efekt – lidé zde neměli rakovinu, TBC, lepru ani žádná degenerativní onemocnění kloubů. Dále ji používali například mořeplavci jako prevenci proti vzniku nemoci zvané beri-beri (nervové onemocnění způsobené nedostatkem vitamínu B1).
Je koktejlem celé řady prospěšných látek a navíc je vhodná pro všechny věkové kategorie (děti od 6 měsíců, senioři, těhotné i kojící matky).
• Minerální látky – vápník, sodík, draslík
• Stopové prvky – železo (snad nejbohatší rostlinný zdroj), chrom, zinek, mangan, měď, hořčík, fosfor
• Vitamíny – C, skupina vitamínů B; vitamíny rozpustné v tucích – A a D
• Nenasycené mastné kyseliny – omega 3 a omega 6
• Aminokyseliny – v melase je obsaženo 7-8 esenciálních aminokyselin
• Enzymy – důležité katalyzátory všech chemických reakcí v našem organismu
V moderní medicíně se doporučuje zejména při anémii, revmatických poruchách, zácpě a nespavosti. Její účinek je ověřený i při kožních onemocněních – například ekzémy, lupénka, alergické projevy na kůži (lze aplikovat jako pleťovou masku), ale pomáhá i u hemeroidů či otevřených bércových vředů nebo na popálenou kůži po radioterapii. U onkologických pacientů se všeobecně užívání melasy velmi doporučuje.
Dávkovat se doporučuje 1-3 čajové lžičky denně jako prevence, u nemocných dvojnásobek. Buď jí zkusíte pro dobro věci pozřít přímo ze lžičky…a pokud jste menší sebetrýznitel, rozpusťte si jí v teplé vodě, čaji, kávě nebo jogurtu, kde vám mimo jiné poslouží i jako příjemné sladidlo, které má poloviční energetickou hodnotu oproti cukru a třetinovou oproti medu.
Použít se dá pochopitelně i v kuchyni, především tam, kde bychom jinak použili med – přidává se do pečiva či k ochucení salátů a masových pokrmů.
Využití je tedy skoro všude – kosmetika, potravinářství, zemědělství i farmacie. To je celkem dobré skóre na takovou odpadní látku, nemyslíte?
Zakoupit lze melasu v obchodech se zdravou výživou, v lékárnách, drogeriích anebo úplně jednodušše na internetových ehopech – v pohodlí vašeho domova. Ušetřený čas za běhání po obchodech můžete využít ideálně běháním po lese! Například internetový eshop Drmax.cz prodává melasu od značky Wolfberry – 450 g koupíte za cca 119 Kč, což máte při preventivním používání balení n 30 dní a jedna denní dávka vás vyjde na 4 Kč – zdá se vám tato částka příliš za vaše zdraví?