LEANO.cz

Akné - proč vzniká a jak ho řešit?

Všichni s ním máme zkušenost...i statistiky uvádí, že 85-100 % populace se s nějakými projevy akné někdy v životě alespoň jedenkrát setkala. Ale co teprve, když vás trápí pořád...a třebaže už dávno nejste teenageři. Vyskytuje se nejčastěji na obličeji, krku, ramenou, zádech a dekoltu, nicméně známe výskyt pupínků i na zadečku či v oblasti okolo genitálií, kde se člověk holí. Ať už se vyskytne kdekoliv, v jakémkoliv věku je to nepříjemné a nejednoho člověka to přivádí k depresi, sexuální abstinenci, izolaci od společnosti a vede k pocitům sebenenávisti apod. No a to je příliš, takže se pojďme podívat, co by se dalo dělat.

Akné - proč vzniká a jak ho řešit?

CO JE AKNÉ?

Acne vulgaris, neboli trudovistos, je velmi časté chronické onemocnění kůže. Nejvíce se objevuje v pubertě. Dochází k ucpání vývodů mazových žlázek, vzniká zánět a projevuje se červenými, černými nebo bílými pupínky s obsahem hnisu.

DRUHY AKNÉ

  • acne comedonica – černé drobné tečky na povrchu kůže, nezanícené
  • acne papulopustulosa – pupínky zčásti zanícené, začervenalé, bolestivé na pohmat
  • acne conglobata – nejtěžší forma akné, projevuje se hojným výskytem hnisajících pupínků až abscesů, zánět jde hluboko do kůže a zanechává nepěkné jizvy
  • acne machanica – pupínky vznikající mechanickým drážděním kůže (např. nevhodné a příliš těsné či neprodyšné prádlo) – dochází k pocení, svědění a následné škrábání kůže jen šíří bakterie a zhoršuje projevy

PŘÍČINA AKNÉ

Příčina u akné není stoprocentně známá, ale jsou jisté opakující se faktory, které jednoznačně stojí za vznikem otravných pupínků.

  • genetika
  • hormonální aktivita – puberta, menstruační cyklus, těhotenství, přechod aj.
  • stres, nevhodná strava, kouření, prašné prostředí, nedostatek spánku
  • podráždění kůže, nahromadění odumřelých kožních buněk ucpávajících póry
  • bakterie v pórech -  Propionibacterium acnes
  • používání anabolických steroidů nebo léčiv obsahujících lithium, barbituráty a androgeny, amfetamin
  • přemnožení drobného roztoče Demodex

POTRAVINY ZHORŠUJÍCÍ PROJEVY AKNÉ

Skutečně mohou některé potraviny vyvolat vznik nebo zhoršit projev akné. Je to ale věc hodně individuální a je potřeba, aby si každý sám na sobě vyzkoušel a následně eliminoval, co mu dělá problém. Všeobecně je známo, že celkovému zdraví, a to ani v případě pokožky, neprospívá nadmíra cukru a mastných, kořeněných a tučných pokrmů. Dále mohou potíže s pletí vyvolávat mléčné výrobky, nekvalitní čokoláda, nadmíra alkoholu a všeobecně potraviny s vysokým glykemickým indexem.

akne strava

CO ŘÍKÁ O AKNÉ PSYCHOSOMATIKA?

Mnozí z nás a i čím dál tím více odborníků se začíná shodovat na tom, že většina projevů našeho těla zvenčí (nemoci, vyrážky, imunita, padání vlasů atd.) je pouze odrazem toho, co se děje uvnitř nás. Nevyřešené a potlačené emoce, traumata, strachy, křivdy a nedostatek sebelásky se dříve či později protlačí na povrch skrze vaše tělo a buď budete vnímat jakékoliv projevy nemoci a diskomfortu jako znamení, že něco není v pořádku a začnete řešit skutečnou, niterní příčinu, anebo si tento fakt ani nepřipustíte a prostě si vezmete Paralen nebo Ibalgin nebo jakoukoliv jinou tabletku, a své psychické „JÁ“ prostě nebudete brát v potaz. A to by byla velká chyba. Naše tělo je takřka dokonalé, schopné samoléčebných procesů, ale musíte mu k tomu dát prostor. Poslouchat své tělo a vnímat jeho projevy.

Akné z pohledu psychosomatiky naznačuje, že odmítáte sama sebe. Štítíte se vlastního těla, vzhled je pro vás velmi důležitý, ale nejste s ním spokojená/ý. A tolik se na to zaměřujete uvnitř, až se to projevuje odpornými projevy zvenčí. Pokud sami sebe fyzicky nepřijímáte, nemáte k sobě kladný vztah a jste kritičtí ke svému vzhledu, bude vám to akné neustále připomínat. Zamyslete se nad touto myšlenkou a zkuste na sobě zapracovat i zevnitř! Budete překvapeni výsledkem.

MOŽNOSTI LÉČBY AKNÉ

  • Lokální terapie

Přípravky (masti, séra, čistícé gely a vody) omezující tvorbu mazu, potlačující vznik a šíření bakterií a přípravky čistící pleť. Jedná se např. o látky:

- benzoylperoxid (Akneroxid na DrMax.cz), kyselina azelaová (Skinoren na Pilulka.cz), kyselina salicylová (Bioderma Sébium Global na Lekarna.cz), bakteriální lyzáty (Acnevac na Gigalekarna.cz), zinek (např. od značky Walmark koupíte na eshopu Benu.cz)

  •  Laserová terapie

Neinvazivní, šetrné a s rychlým efektem – nicméně finančně nákladné.

  • Léčba demodexu

Externí aplikace látek obsahujících např. zinek, síru, bór či niacin. Demodex je ovšem hlouběji v kůži, což léčbu sice neznemožňuje, ale prodlužuje a komplikuje.

  • Fototerapie

Používá se u lehčích forem akné v kombinaci s vhodnou léčebnou kosmetikou.

  • Farmakoterapie – masti na předpis, někdy i komplexní antibiotika
  • Dietní opatření – eliminační dieta – zkoušet a vyřadit, co dělá problémy
  • Homeopatika nebo bylinky – tohle rozhodně nepodceňujte, klidně zkuste jako první

 PREVENCE AKNÉ

  • Pravidelné čištění pleti – vhodné kosmetika pro pleť s akné (bez alkoholu), ráno i večer
  • Zdravá a vyvážená strava – bohatá nazinek, antioxidanty, omega 3 a 6 MK a dostatečný pitný režim
  • Eliminace stresu, zdravý spánek, nekouřit – včetně např. čistého povlečení (u polštáře měnit klidně obden)
  • Nemačkat pupínky – zanesení a šíření infekce znamená tvorbu nových a hlubších pupínků

 

DOPORUČUJEME
Karta výhod Dr. Max

Klientská Karta výhod Dr. Max - jak ji získat a věrnostní program

Vlasové hnojivo recenze po 2 měsících používání

Vlasové hnojivo recenze

BENU léková karta, bonusy

BENU léková karta – bonusy, kupóny a jak ji získat

Jak přestat kouřit

13 tipů, jak přestat kouřit

Jak se zbavit bolesti zad a jak bolesti účinně předcházet

Jak se zbavit bolesti zad a jak bolesti účinně předcházet

Co pomáhá na vypadávání vlasů?

Co pomáhá na vypadávání vlasů?