LEANO.cz

9 tipů, jak účinně posílit imunitu

Nečekejte na chřipkovou sezónu a začněte s posílením imunity již nyní. Nejedná se o chvilkovou záležitost, kdy v mžiku získáte maximální odolnost vůči všem nemocem, imunitu je potřeba budovat. V tomto článku jsme si pro vás připravili několik tipů, jak imunitu účinně posílit!

9 tipů, jak účinně posílit imunitu

1. Základem je zdravý jídelníček

Pokud se stravujete ve fastfoodech, pijete sladké limonády a zelenina a ovoce vám je cizí, vaše tělo nebude mít sílu se bránit před nejrůznějšími nemocemi. Prevence začíná již u základů, a to sice u zdravého životního stylu. Trápí vás oslabená imunita? Ani ten nejzázračnější doplněk stravy vám nepomůže, pokud si nepořešíte primárně svůj jídelníček.

Vaše strava by měla být pestrá, abyste nezanedbávali žádnou makroživinu (sacharidy, tuky, bílkoviny) ani mikroživinu. Nezapomeňte také na příjem vlákniny (tu najdete například v zelenině, ovoci nebocelozrnném pečivu). Dále je důležité myslet na to, aby strava byla vyvážená a nastavili jste si dostatečný kalorický příjem pro vaše tělo. Hlavně nehladovějte, netrapte a neochuzujte své tělo o energii, kterou potřebuje ke správnému fungování.

Vyhnout byste se naopak měli převážně průmyslově zpracovaným potravinám a samozřejmě potravinám, na které máte intoleranci či alergii. Co vám škodí, to vyřaďte. Vaše tělo není popelnice, proto byste mu měli dopřát ten nejlepší možný „motor“.

Základem pitného režimu by pak samozřejmě měla být čistá voda. Pokud chcete, můžete si ji dochutit například citronem či limetkou pro lepší chuť. To je báječné osvěžení zejména v letních měsících!

Zdravé stravování

Samozřejmě platí, že pro zdravý životní styl byste měli omezit kouření (podívejte se na 13 tipů, jak přestat kouřit), alkohol a ve stravě příjem jednoduchých cukrů. A dále samozřejmě nezapomínat na základní hygienické návyky, jako například umývání rukou nebo zakrývat si ústa a nos při kýchání.

2. Zařaďte do svého života pohyb

Další důležitou složkou zdravého životní stylu je samozřejmě pohyb. Najděte si sport, který vás bude bavit. Může to být například cyklistika, jízda na kolečkových bruslích, tenis, plavání nebo fotbal. Letní měsíce přímo vybízejí k zábavným aktivitám. Záleží na vás, do čeho se rozhodnete investovat čas a energii! Rozhodně by to nemělo fungovat tak, že když kamarádka chodí do posilovny, tak vy tedy musíte automaticky taky, ačkoliv vás to nenaplňuje. Není nutné zavřít se v posilovně, pokud vás konkrétně tato aktivita nebaví. Věříme, že zaručeně objevíte nějaký koníček, který vás bude bavit a budete ho dělat s radostí.

A že se na nějaké velké sportování necítíte? Nevadí, postačí svižná chůze. Chůze je ten nejpřirozenější pohyb pro vaše tělo. Pokud navíc trošku přidáte na tempu, dá se to považovat za slušné kardio. Vystupte o zastávku dříve, když jdete do práce a cestu dojděte. O polední pauze si zajděte pro oběd do daleké restaurace. Dávejte si při práci pauzy, kdy se trošku projdete po kancelářích. Zkrátka hýbejte se, kdykoliv jen to je možné.

Cyklistika

Dalo by se říci, že každý pohyb se počítá. Ať už je to hraní s dětmi, uklízení (vysávání, utírání prachu…), práce na zahradě, vaření nebo pečení. Kdykoliv své tělo rozhýbete, je to jedině k dobru! Navíc právě léto je charakteristické pro cestování a objevování nových krajin. Vydejte se na výlet na kole, zaplavte si v rybníce nebo jděte s přáteli na túru.

3. Zdravá mysl, zdravé tělo

Další důležitou složkou zdravého životního stylu je bezesporu ono psychické zdraví. Psychika není méně důležitá než naše fyzická kondice, proto o sebe a svou dušičku nezapomínejte pečovat! Vyhraďte si čas, který trávíte jen sami se sebou. Čtěte si, pusťte si oblíbený seriál, poslouchejte hudbu, malujte nebo třeba něco upleťte. To záleží na vás, jak volný čas využijete.

Nestresovat se – to je lehké poradit, ale těžké provézt. Pokud vás něco trápí, nebojte se říct si o pomoc. Není žádná ostuda vyhledat odborníka. Porozhlédnout se můžete po psychoterapeutovi, který vám bude sympatický a na společných sezeních získáte nadhled nad vaší životní situaci a třeba také dojdete ke zdárnému řešení. Sdělený problém je poloviční problém, svěřte se svým přátelům, pokud vás něco trápí.

Do svého života můžete zařadit meditace nebo například jógu, která mnoha lidem pomohla a stále pomáhá. Sem tam si nezapomeňte dopřát chvilku nicnedělání, nebo třeba masáž. Když si to můžete dovolit, udělejte si radost wellness pobytem, kde se pořádně zrelaxujete! Ano, relax je velmi důležitý. Mnoho lidí za vidinou lepšího těla a také lepšího zdraví přehnaně sportuje a zapomíná odpočívat. Ale kdepak! Regenerace je taktéž důležitá a nic se nemá přehánět.

Váš životní styl by měl být především dlouhodobě udržitelný (nejlépe po celý život). Výborným „pravidlem“ je stravování 80/20. To znamená, že 80 % vašeho jídelníčku bude tvořit výživná a čistá strava, zatím co ve 20 % si dopřejete něco ne tak nutričně hodnotného (čokoláda, dort…). Takto se vyhnete přehnanému stresu a zakazování si, což by mohlo mít neblahé účinky na vaši psychiku!

Joga

A co dále? Choďte do přírody! Samotná příroda má blahodárné účinky na naše zdraví. Jen pohled na zeleň v nás vzbuzuje pozitivní pocity. Naladí nás na pohodovou vlnu a nechá nás unést do světa bez problémů a starostí. Vyrazte sami nebo s přáteli do hor, do lesa, na rozkvetlou louku a nechte se unášet krásami přírody.

4. Nepodceňujte spánek

Spánek ovlivňuje naši psychickou i fyzickou kondici. Pokud není dostatečně kvalitní, zaručeně to na sobě poznáte. Nejen že budete méně odolní vůči nemocem, ale budete také méně produktivní, budete se cítit věčně unavení a v konečném důsledku budete mít tendence onu únavu zajídat ne zrovna výživnými jídly.

Vytvořte si spací rituál! Ukládejte se do postele vždy ve stejný čas. Postel slouží ke spaní, ne k práci, proto v ní nepracujte. Spát byste měli v dostatečně vyvětraném prostoru. Před spaním nejezte těžká jídla a nevypijte těsně před spaním litry vody, aby vás nebudily noční návštěvy WC. Velmi důležitá je také kvalitní matrace! U matrace by vám měla vyhovovat její tvrdost i další aspekty (velikost, prodyšnost, materiál…). Jde o vaše zdraví, proto zainvestujte do kvalitní matrace, která vám dopomůže k lepšímu spánku.

5. Otužujte se

Pozitivní účinky ledových sprch jsou stále více diskutované. Ať už tomu věříte, či ne, rozhodně stojí za vyzkoušení. Pravidelné ledové sprchování posílí vaši imunitu a údajně také zlepší kvalitu vaší pokožky, vlasů a nehtů. Již na první pohled jsou vlasy po použití ledové vody krásně lesklé! Začněte s otužováním postupně. Můžete nejprve zvolit vlažnější vodu, až se dopracujete k té ledové. Dále prodlužujte čas, který trávíte pod tekoucí vodou. Zpočátku pro vás bude nepříjemné jen 30 sekund, postupně si zvyknete a zvládnete mnohem delší časový úsek, a ještě vám to bude příjemné!

6. Sauna pro podporu imunity

Další možností, jak přirozeně podpořit imunitu, je saunování. Saunování má pozitivní vliv na naši psychiku, pomáhá bojovat proti stresu a také uvolňuje dýchací cesty. Navštěvujte saunu alespoň 1krát za týden na 8 minut.

7. Starejte se o svou mikroflóru

Kdybyste se náhodou cítili osaměle, uvědomte si, kolik obyvatel má vaše mikroflóra. Zdravá střeva jsou zárukou silného imunitního systému. Střeva totiž obsahují bakterie, které přímo ovlivňují naši imunitu. Zařaďte do své stravy kysané zelí nebo třeba kefír. Pokud přece jen si na tyto potraviny nepotrpíte, doporučuje se užívat prebiotika a probiotika. Například doplněk stravy AVITA Probiotika Plus Vláknina obsahuje ve svém složení probiotické kultury Lactobacillus Acidophilus, Bifidobacterium Bifidum a Lactobacillus Bulgaricus, které mají blahodárné účinky na trávení a celkově pro zdraví střev.

Probiotika

8. Dbejte na dostatečný příjem vitaminů

Vitaminy by nám měla poskytnout zdravá a vyvážená strava, pokud ovšem nejsme schopni doplnit potřebné vitaminy, skvěle poslouží ony doplňky stravy. Z produktů zmíníme například Acerolu, která je přírodním organickým zdrojem vitaminu C. Výrobce uvádí, že obsahuje dokonce 40krát více vitaminu C než citrony! Acerola dále obsahuje vitaminy A, B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, E, minerály a další prospěšné látky.

Velké popularitě se těší rakytník. Ten obsahuje velké množství vitaminu C. Takový sirup z rakytníku báječně sladce chutná, a navíc posílí imunitu, zvyšuje odolnost organismu a podporuje vitalitu. Oblíbený je jak u dětí, tak u dospělých. Poohlédnout se můžete po produktu EkoMedica Rakytník, což je 100% šťáva získaná z plodů rakytníku.

Dalším vitaminem, který podpoří imunitu, je vitamin D. Déčko nejlépe vstřebáme při pobytu na sluníčku. V letních měsících je proto snadné ho mít dostatek, zato v zimních měsících se doporučuje získávat jej prostřednictvím doplňků stravy. U lékaře můžete zjistit z rozboru krve, zda je nutné ho suplementovat. Kromě sluníčka můžete vitamin D přijímat ve stravě, a to sice v hovězím mase, rybách nebo vejcích. Jelikož je velmi složité doporučenou denní dávku pro člověka naplnit, doporučujeme užívat například doplněk stravy Allnature Vitamín D3.

9. Doplňky stravy pro podporu imunity

Na trhu samozřejmě seženete nejrůznější produkty, jejichž složení bude mít příznivý vliv na vaši imunitu. Velmi populární je lék Wobenzym, který má na svém kontě velké množství pozitivních účinků. Působí proti zánětům, otokům a poruchám imunity, a také zkracuje dobu léčby po úrazech a operacích. Je tedy velmi všestranný.

Samotný výrobce vysvětluje, že při oslabené imunitě nemá tělo dostatek svých vlastních enzymů, které řídí regulaci imunitních procesů. Ve Wobenzymu jsou obsažené enzymy podporující správné fungování imunitního systému v těle. Pomáhají tak udržet imunitní systém ve zdravé rovnováze.

Wobenzym

A nezapomeňte ani na doplňky stravy pro své děti. Děti velmi často milují doplňky v podobě sirupů, které mají příjemnou chuť. Například velmi oblíbený je Beta Glucan s jahodovou příchutí. Je vhodný pro děti od 3 let. Obsahuje čistý beta glucan a vitamin C ke správnému fungování imunitního systému.

Věříme, že vám naše tipy a přehledný výběr několika produktů dopomohly ke správné cestě za posílením imunity!

 

DOPORUČUJEME
Karta výhod Dr. Max

Klientská Karta výhod Dr. Max - jak ji získat a věrnostní program

Vlasové hnojivo recenze po 2 měsících používání

Vlasové hnojivo recenze

BENU léková karta, bonusy

BENU léková karta – bonusy, kupóny a jak ji získat

Jak přestat kouřit

13 tipů, jak přestat kouřit

Jak se zbavit bolesti zad a jak bolesti účinně předcházet

Jak se zbavit bolesti zad a jak bolesti účinně předcházet

Co pomáhá na vypadávání vlasů?

Co pomáhá na vypadávání vlasů?